Dwutlenek Cyrkonu - ZrO2 - Zastosowanie w Ceramice Przemysłowej

Dwutlenek Cyrkonu - ZrO2 - Zastosowanie w Ceramice Przemysłowej

Ceramit proponuje klientom różnego rodzaju produkty ceramiczne. Na szczególną uwagę zasługuje ceramika cyrkonowa, która wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami mechanicznymi. Sprawdź, jak wiele korzyści może wyniknąć z inwestycji w części wykonane z tworzyw cyrkonowych. 

Tlenek cyrkonu – właściwości substancji

Tlenek cyrkonu jest materiałem polimorficznym — występuje w trzech odmianach alotropowych: monoklinicznej, tetragonalnej i kubicznej. Z punktu widzenia własności mechanicznych najbardziej pożądaną jest postać tetragonalna, która stabilizowana jest poprzez dodatek tlenków magnezu, wapnia, itru lub ceru. Najczęściej wykorzystywanym do produkcji ceramicznych części maszyn są dwutlenek cyrkonu częściowo stabilizowany tlenkiem itru (Yttrium Stabilized Tetragonal Zirconia Policrystals - 3Y-TZP) oraz dwutlenek cyrkonu stabilizowany tlenkiem magnezu (Magnesium Stabilized Tetragonal Zirconia Policrystals - Mg-PSZ).

Dwutlenek cyrkonu jest więc podstawowym składnikiem ceramiki cyrkonowej. Charakteryzuje się on wysoką wytrzymałością na ściskanie, a także twardością, dzięki czemu wykonane z tego materiału produkty można użytkować przez naprawdę długi czas.  Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że tlenek cyrkonu jest chemoodporny – można z niego korzystać nawet w skomplikowanych procesach technologicznych, które są obarczone ryzykiem korozji.

Do czego przydaje się tlenek cyrkonu? Zastosowanie tego materiału jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdzi się w produkcji takich elementów, jak:

Skąd aż tak szerokie zastosowanie tego typu materiałów? Z pewnością odpowiadają za to bardzo dobre własności mechaniczne, a także możliwość stworzenia z niego praktycznie dowolnego kształtu. Gdzie jeszcze może przydać się tego typu materiał? Z powodzeniem jest używany do tworzenia takich konstrukcji, jak:

  • nurniki w pompach wysokiego ciśnienia (6000 bar — cięcie wodą — waterjet),
  • części zaworów kulowych (przemysł energetyczny, hutniczy, wydobywczy),
  • łożyska toczne i ślizgowe (przemysł chemiczny, spożywczy, farmaceutyczny),
  • części homogenizatorów (nurniki i zawory),
  • dysze (czyszczenie hydrodynamiczne),
  • prowadniki (produkcja drutu, tkanin),
  • koła ciągowe (produkcja drutu),
  • implanty (stawy biodrowe, implanty stomatologiczne).


Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami — chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące ceramiki cyrkonowej. W naszej firmie zainteresowani mogą także zamówić wiele innych materiałów ceramicznych, które również posiadają szerokie zastosowanie. Jako producent ceramiki z wieloletnim doświadczeniem proponujemy klientom wyłącznie najlepsze rozwiązania. Oferta firmy Ceramit skierowana jest przede wszystkim do zakładów przemysłowych, a także rozmaitych branż – maszynowych, motoryzacyjnych, energetycznych, lotniczych, farmaceutycznych i wielu innych! Zapraszamy do zapoznania się z całą działalnością naszej firmy i skorzystania z jej niezawodnych usług.