TLENEK GLINU (AL2O3) Zastosowanie w Ceramice Technicznej

TLENEK GLINU (AL2O3) Zastosowanie w Ceramice Technicznej

Ceramika korundowa — innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu

Ceramika korundowa, znana również jako ceramika alundowa, jest jednym z głównych produktów dostępnych w ofercie CERAMIT. Ta szeroko stosowana technologia bazuje na tlenku glinu (Al2O3), którego zastosowanie w przemyśle jest nieocenione.

Tlenek glinu — korund

Tlenek glinu (Al2O3) - jedno z bardziej popularnych tworzyw ceramicznych. Nazywany jest również korundem lub ceramiką alundową. Jest to nieorganiczny i bezwonny związek chemiczny występujący w postaci białej lub bezbarwnej substancji krystalicznej. Jest izolatorem elektrycznym o względnie wysokiej przewodności cieplnej. Nie rozpuszcza się w wodzie. Jest to bardzo twarda ceramika o twardości 9 w skali Mohsa. Z uwagi na tę cechę jest często wykorzystywany do produkcji części odpornych na ścieranie w przemyśle energetycznym czy cementowym. Tlenek glinu o wysokiej czystości stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym.

Tworzywa korundowe swoją popularność zawdzięczają bardzo dobrej relacji ceny do cech użytkowych. Pozwala to wykonywać przykładowo bardzo duże elementy do transportu hydraulicznego lub pneumatycznego z pokryciem trudnościeralnym czy powszechne wykorzystanie go w zaworach baterii kuchennych, czy łazienkowych.

W zależności od zawartości czystego tlenku glinu w tworzywie — od 92 do 99,9% — uzyskujemy elementy o różnych własnościach. Dodatkowo tlenek glinu może być wzmacniany tlenkiem cyrkonu, który podnosi jego odporność na szok cieplny i na pękanie.

Tlenek glinu — zastosowanie

Typowymi aplikacjami dla tego rodzaju ceramiki technicznej są:

- pompy dozujące (przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny),

- zawory kulowe (przemysł energetyczny, wydobywczy, papierniczy, przetwórczy),

- zawory płytkowe (baterie kuchenne i łazienkowe),

- nurniki (pompy wysokociśnieniowe),

- mielniki (młyny kulowe),

- izolatory (przemysł energetyczny),

- prowadniki (przemysł kablowniczy, tekstylny),

- wykładziny trudnościeralne (rurociągi, podajniki, zsypy, zasuwy, rozdzielacze),

- podajniki ślimakowe.

Jakie jeszcze zastosowania tlenku glinu można wyróżnić? Otóż po stopieniu tlenku glinu z domieszką tlenku chromu otrzymuje się sztuczne rubiny, a z dodatkiem tlenku tytanu i żelaza — sztuczne szafiry. Stosuje się go również jako materiał ścierny, a także w produktach ogniotrwałych. Jako biały proszek wykorzystywany jest zarówno jako katalizator i nośnik innych katalizatorów, surowiec do produkcji glinu, jak i wypełnienie kolumn chromatograficznych. Korund znajduje zastosowanie do produkcji narzędzi do cięcia i szlifowania, a nawet w medycynie estetycznej i stomatologii.

Oferta CERAMIT

Jako producent ceramiki technicznej, konstrukcyjnej i specjalnej oferujemy również takie produkty jak:

 

Własności tlenku glinu (korundu) do pobrania w formacie PDF.