TLENEK GLINU (AL2O3) Zastosowanie w Ceramice Technicznej
Ceramika korundowa — innowacyjne rozwiązanie dla przemysłu
Ceramika korundowa, znana również jako ceramika alundowa, jest jednym z głównych produktów dostępnych w ofercie CERAMIT. Ta szeroko stosowana technologia bazuje na tlenku glinu (Al2O3), którego zastosowanie w przemyśle jest nieocenione.
Tlenek glinu — korund
Tlenek glinu (Al2O3) - jedno z bardziej popularnych tworzyw ceramicznych. Nazywany jest również korundem lub ceramiką alundową. Jest to nieorganiczny i bezwonny związek chemiczny występujący w postaci białej lub bezbarwnej substancji krystalicznej. Jest izolatorem elektrycznym o względnie wysokiej przewodności cieplnej. Nie rozpuszcza się w wodzie. Jest to bardzo twarda ceramika o twardości 9 w skali Mohsa. Z uwagi na tę cechę jest często wykorzystywany do produkcji części odpornych na ścieranie w przemyśle energetycznym czy cementowym. Tlenek glinu o wysokiej czystości stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy spożywczym.
Tworzywa korundowe swoją popularność zawdzięczają bardzo dobrej relacji ceny do cech użytkowych. Pozwala to wykonywać przykładowo bardzo duże elementy do transportu hydraulicznego lub pneumatycznego z pokryciem trudnościeralnym czy powszechne wykorzystanie go w zaworach baterii kuchennych, czy łazienkowych.
W zależności od zawartości czystego tlenku glinu w tworzywie — od 92 do 99,9% — uzyskujemy elementy o różnych własnościach. Dodatkowo tlenek glinu może być wzmacniany tlenkiem cyrkonu, który podnosi jego odporność na szok cieplny i na pękanie.
Tlenek glinu — zastosowanie
Typowymi aplikacjami dla tego rodzaju ceramiki technicznej są:
- pompy dozujące (przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny),
- zawory kulowe (przemysł energetyczny, wydobywczy, papierniczy, przetwórczy),
- zawory płytkowe (baterie kuchenne i łazienkowe),
- nurniki (pompy wysokociśnieniowe),
- mielniki (młyny kulowe),
- izolatory (przemysł energetyczny),
- prowadniki (przemysł kablowniczy, tekstylny),
- wykładziny trudnościeralne (rurociągi, podajniki, zsypy, zasuwy, rozdzielacze),
Jakie jeszcze zastosowania tlenku glinu można wyróżnić? Otóż po stopieniu tlenku glinu z domieszką tlenku chromu otrzymuje się sztuczne rubiny, a z dodatkiem tlenku tytanu i żelaza — sztuczne szafiry. Stosuje się go również jako materiał ścierny, a także w produktach ogniotrwałych. Jako biały proszek wykorzystywany jest zarówno jako katalizator i nośnik innych katalizatorów, surowiec do produkcji glinu, jak i wypełnienie kolumn chromatograficznych. Korund znajduje zastosowanie do produkcji narzędzi do cięcia i szlifowania, a nawet w medycynie estetycznej i stomatologii.
Oferta CERAMIT
Jako producent ceramiki technicznej, konstrukcyjnej i specjalnej oferujemy również takie produkty jak:
- łożyska kulkowe;
- podkładki ceramiczne;
- dysze ceramiczne;
- kulki ceramiczne
- wykładzina ceramiczna;
- tygle ceramiczne;
- podkładki izolacyjne.
Własności tlenku glinu (korundu) do pobrania w formacie PDF.